İbanoğlu Bolu’dan müjdeyi verdi

İbanoğlu Bolu’dan müjdeyi verdi

Merkez Hakem Kurulu Başkanı İbanoğlu: “Göreceksiniz yarı ofsayt otomatik sistemi devreye girecek”

03.11.2023

BURHAN YEŞİLTAŞ-FAHRİ GÜNDÜZ)- Bolu İl Hakem Kurulu ve Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Bolu Şubesi tarafından düzenlenen sezon açılış programına katılan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu, “Hemen liglerin ikinci yarısıyla birlikte göreceksiniz yarı ofsayt otomatik sistemi devreye girecek. Çok kolayca ofsaytlarla ilgili tartışmaların önüne geçecek bir gelişme” dedi.

Futbol sezonunun başlamasıyla beraber Bolu’da hakemler sezon açılışı programı düzenlendi. Bolu’da bir organizasyon salonunda gerçekleştirilen programa Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu, farklı klasmanlardan hakemler, siyasiler ve spor kulübü temsilcileri katıldı. Programda plaket takdimi yapılarak, hakemlere kokart takıldı.

“OFSAYTLARLA İLGİLİ TARTIŞMALARIN ÖNÜNE GEÇECEK”

Programın ardından özel açıklamalarda bulunan İbanoğlu, yarı ofsayt otomatik sisteminin devreye gireceğini belirterek, “Futbolun ileriye gitmesiyle ilgili ne tür şeyler gerekiyorsa, hepsiyle ilgili hazırlıklar yapılıyor. Bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu Başkanımız Sayın Mehmet Büyükekşi’nin projelere karşı ilgisinin,  duyarlılığının ve futbola katkısının bize ne kadar önemli destekler sağladığını ifade etmek istiyorum. Hemen liglerin ikinci yarısıyla birlikte göreceksiniz yarı ofsayt otomatik sistemi devreye girecek. Çok kolayca ofsaytlarla ilgili tartışmaların önüne geçecek bir gelişme. Bu teknolojiler geldikçe Dünya’daki bütün gelişmeler Türkiye’ye hiç gecikmeden gerekli refleksler gösterilerek yerine getirilecektir” dedi.

“HAKEM AKADEMİSİ ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAKTIR”

İbanoğlu, hakem akademisine de değinerek, “Futbol oyunun güzelleştirilmesiyle ilgili, kulüplerimizin, yöneticilerimizin sağlamış oldukları katkılar var, hakemler olarak bizler de gerekli desteği sağlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte çok daha iyi süreçleri paylaşacağız. Federasyonumuzun çalışmaları sonucunda oluşturulan yeni hakem akademisi de bu çalışmalara önemli katkılar sağlayacaktır. Daha ayrıntılı gelişmeleri de önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz” ifadelerini kullandı. 

YARI OTOMATİK OFSAYT SİSTEMİ NEDİR?

Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi (SAOT), futbolcuların vücutlarındaki 29 farklı bölgeyi aynı anda takip edebilen ve ofsayt kararını en kısa sürede VAR görevlileri ve saha içi hakemleriyle paylaşan bir sistemdir.

Stadyumun farklı bölgelerine yerleştirilen 12 özel kamera, futbolcuların bir saniye içerisindeki 50 hareketini kaydedebiliyor. Hakemler de ofsayt olarak geçen 29 vücut hareketini inceleyip son kararlarını verecek.

Bu Habere Yorum Yap

Güvenlik Kodu ZTWGJ