YOK ARTIK, DAHA NELER !

Bugün kitleleri peşinden sürükleyen futbol diğer sporlara oranla hala bu kadar fazla ilgi çekiyor ve seviliyorsa bunun sebebi basit bir oyun olmasından kaynaklanmıştır.
Futbolu sevmeyen insan sayısı çok azdır. Futbol farklı statüdeki insanları aynı tribünde birleştirme gücüne sahip ilginç bir oyun olmasına karşın, yediden yetmişe herkesi ortak veya rakip renklerde buluşturup kimi zaman tribüne kimi zamanda ekran başına çekebiliyorsa aşırı bir ilgi ve tutkudan kaynaklıdır.
Dillere pelesenk olmuş bir deyimdir futbol doksan dakika sözcüğü. Gelin görün ki topun sahada olduğu süre 90 dakikanın çok altında. Lig karşılaşmalarında topun oyunda kaldığı sürenin ortalaması sadece 52 dakika olarak kayıtlara geçmiş.
Yani izleyicilerin 38 dakikasını şeytan almış götürmüş durumunda. Bu süre Premer liginde 62, Bundesliga ve La Liga’da 61 dakika olarak ölçülmüş. Asıl ilginç yanı ise İtalya ligi Serie A’nın 65 dakika ortalamayla rekoru elinde bulundurması olmuş. Buna karşılık bizde oynanan futbol karşılaşması 52 dakika sürüyorsa futbolumuzun geleceği açısından bazı konuları sorgulamamız lazım.
Uluslar arası Futbol Federasyonları Birliği’nin ‘FİFA’ futbolda yeni kurallar üzerine çalışma yaptığını duyurmuş. ‘Futbolun Geleceği Kupası’ isimli turnuvada denenecek kuralların olumlu sonuçlanması halinde dünya çapında oyunu kökten değiştirebilecek oyuna hız kazandıracak yenilikler hazırlanıyormuş. İşte FİFA’nın futbolda değiştirmeyi planladığı o kurallara isterseniz bir göz atalım.
30’AR DAKİKALIK DEVRELER. Z kuşağının uzun maçlar izlememek istememesi nedeniyle maçları kısaltarak 30’ar dakikalık 2 devreyle 60 dakika olarak hayata geçirilmesi.
TOP DURUNCA SÜRE DURACAK. Maçlar 60 dakikaya indirilirken, basketbol ve futsal gibi sporlarda da uygulanan, topun durması durumunda sürenin de durması hayata geçirilecek. Bununla birlikte oyunun daha hızlanması planlanıyor.
SINIRSIZ OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ. Korona virüs ile birlikte 3’ten 5’e çıkarılan oyuncu değişikliği basketboldaki gibi sınırsız duruma getirilecek. Birçok farklı oyuncunun da süre almasının sağlanacağı belirtiliyor.
TAÇLAR AYAKLA KULLANILACAK. Böylece taçların da daha tehlikeli pozisyonlar yaratmak için kullanılabileceği ve rakiplerin de topu taca atmaktan çekinebileceği belirtiliyor.
SARI KART GÖREN 5 DAKİKA OYUN DIŞI. Buz Hokeyindeki ‘geçici ceza’ futbola da geliyor. Sarı kart gören oyuncu 5 dakika oyun dışında kaldıktan sonra oyuna geri dönecek.
Görünen o ki FİFA futbolun geleneksel kurallarını kökten değiştirecek bir hamleye hazırlanıyor. Belirtilen Beş maddeyle maçların sık sık durmasını engellemek ve oyunu daha efektif hale getirmek için bir takım yenilikler düşünmüşler. Bakalım kısa süre içersinde uygulaması düşünülen bu yenilikler futbol seyrimiz nasıl değiştirecek? Bekleyip hep birlikte göreceğiz…
Bir 4 kişi ve amerikan futbolu oynayan insanlar görseli olabilir
 
 
 
Tüm ifadeler:
33
 
 
 

Yazarın Diğer Yazıları